O laniu wody

Dodane: 25-10-2014 11:25
O laniu wody Artykuł o tym jak istotna jest woda oraz jej oczyszczanie i oszczędzanie. Interesujesz się tym tematem? Zapraszamy: przydomowa oczyszczalnia ścieków

Deficyt wody w Polsce

Woda - najważniejsza substancja na świecie. Bez wody nie byłoby życia na Ziemi....Z perspektywy biochemii jest bardzo interesującym obiektem badania, bo ma unikalne cechy. Wszyscy zdajemy sobie sprawę, jak woda jest niezbędna, jednak czy nie zapominamy o tym w naszym codziennym życiu?

Polska jest jest krajem deficytu wody. Z powodu osuszania terenów podmokłych, wycinania drzew, nic jej nie kumuluje. Stan jest katastrofalny - nasze wodne zasoby są bardzo niskie i porównywalne z zasobami Egiptu.


Prysznic zamiast wanny

Woda jest bardzo ważnym surowcem, również w sensie dosłownym. Z roku na rok ceny rosną, najgorzej jest w miastach, gdzie ciepła woda jest wyjątkowo droga. Wiemy, że ludzie przecież nie przestaną się myć. Można używać prysznica, jednak sprawdzajmy co jakiś czas stan baterii - zakamieniała sprawi, że wody poleci z prysznica mniej, co nie znaczy, że zużyjemy jej mniej. Warto również zwrócić uwagę na to, czy nasza słuchawka (lub bateria do wanny) ma perlator. Dzięki niemu ciśnienie wody pozostanie wysokie, jednak poleci jej mniej. Dużo wody marnujemy, czekając aż poleci nam ciepła. Niestety, w większości wypadków nie można nic na to poradzić.


Oszczędzanie na wodzie ma sens

Wiem, że wiele osób ma alergię na hasło "ekologia" lub "ekolodzy". tylko wypadałoby zdawać sobie sprawę, że jesteśmy odpowiedzialni za świat w którym żyjemy, i który eksploatujemy.

Istnieje kilka sposobów na oszczędzanie wody, które wcale nie oznaczają wielkich wyrzeczeń. Jednym z podstawowych jest stosowanie perlatorów na bateriach, które zachowują duże ciśnienie, jednak wody płynie mniej. Można też wybierać prysznic, zamiast wanny.


Definicja przydomowej oczyszczalnie ścieków

Przydomowa oczyszczalnia ścieków ? to zespół urządzeń służących do neutralizacji ścieków wytwarzanych w domu lub małym zgrupowaniu domów.

Warunkiem prawidłowej eksploatacji przydomowej oczyszczalni jest jej umiejętna obsługa, polegająca na następujących czynnościach: okresowa kontrola składu odpływu, ewentualnie indeksu osadu czynnego, odpowiednia regulacja natlenienia i uzupełnianie kultur mikroorganizmów, usuwania osadu i kożucha z osadnika raz w roku lub po wypełnieniu osadnika osadem do połowy.

Źródło: http://pl.wikipedia.org/wiki/Przydomowa_oczyszczalnia_%C5%9Bciek%C3%B3w


Oszczędzanie wody - kilka porad

Płacisz wysokie rachunki za wodę i zastanawiasz się, czy możesz jakoś oszczędzić? Jest kilka łatwych sposobów.

Tylko jeśli zużycie wody wydaje ci się zbyt duże, sprawdź czy gdzieś ona "nie ucieka" bokiem, lub czy ktoś jej... "nie pożycza". Bywa się także, że rachunek jest błędnie naliczony przez przedsiębiorstwo wodociągowe.

Ale jeżeli wszystkie instalacje działają prawidłowo, to trzeba jeszcze skontrolować kilka rzeczy.

Najwięcej wody zużywa toaleta. Sprawdź, czy masz oszczędną spłuczkę, czy też może woda ucieka do muszli cały czas? To dość często występujący problem. Mechanizm spłuczki nie jest zbyt drogi, można go założyć samodzielnie. W najgorszym razie, trzeba niestety zafundować sobie nowy sanitariat.

Ważna jest też jakość i energooszczędność sprzętów AGD - pralki i zmywarki. Wysokiej jakości zmywarka zużywa zauważalnie mniej wody, niż poszłoby przy ręcznym zmywaniu. Pralka powinna mieć automatykę ważenia, dzięki czemu dopasuje ilość wody do ilości prania.© 2019 http://sportholiday.mazury.pl/