Co znaczy skrót CNC?
Computerized Numerical Control, CNC (pol. komputerowe sterowanie urządzeń numerycznych) ? układ sterowania numerycznego, wyposażony w mikrokomputer, który można dowolnie interaktywnie zaprogramować.
Termin ten zwykle używany jest w odniesieniu do obróbki materiałów za pomocą komputerowo sterowanych urządzeń takich jak frezarki, tokarki, elektrodrążarki. Obróbka CNC pozwala na szybkie, precyzyjne i wysoce powtarzalne wykonanie złożonych kształtów.
Typowy proces skomputeryzowanego wytwarzania przedmiotu składa się z faz projektowania wspomaganego komputerowo (CAD), przetwarzania projektu na plan sterowania maszyn (CAM) i właściwego wykonania (CNC).
Programy i sterowniki CNC nadzorują pracę maszyny, komunikując się przy tym z operatorem (użytkownikiem) za pośrednictwem interfejsu użytkownika. Interfejs ten, we współczesnych wykonaniach najczęściej graficzny, pozwala na wczytywanie, edycję i wykonywanie programów obróbki (G code), wprowadzanie informacji korekcyjnych narzędzi, przesuwanie układu współrzędnych (tzw. bazowanie osi), zmianę parametrów obróbki oraz śledzenie postępów programu.
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Computerized_Numerical_Control
Typy układów sterowania
Sterowanie punktowe ? pozycjonowanie narzędzia w ściśle określonym położeniu względem przedmiotu;
Sterowanie odcinkowe ? realizuje ruchy robocze, czyli przemieszczenie narzędzia z zadanym posuwem, ale wyłącznie po torach równoległych do ustalonej osi współrzędnych;
Sterowanie kształtowe (ciągłe) ? realizuje dowolny ruch (proste, skosy, łuki, krzywe) wykonując pełny zakres figury lub bryły; wyróżniamy tu:
sterowanie kształtowe 2D
sterowanie kształtowe 21/2D
sterowanie kształtowe 3D
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Computerized_Numerical_Control
Nowa generacja obrabiarek
Pewna grupa ludzi na świecie każdą chwilę swojego czasu poświęca na próbę wynalezienia zupełnie nowego urządzenia ? wynalazku. Jest to oczywiście niezwykle korzystne dla ogółu społeczeństwa, ponieważ na każdym kroku korzystamy z innowacyjnych rozwiązań, dzięki czemu nasze życie jest prostsze oraz sprawniejsze. Nie inaczej jest w przypadku przemysłu produkcyjnego, w którym coraz częściej stawia się na innowacyjne rozwiązania, przynoszące niezliczone korzyści, wśród których są przede wszystkim znaczące oszczędności. Obrabiarki sterowane numerycznie różnią się w sposób zasadniczy od tych tradycyjnych. Wszystko odbywa się za pomocą sygnału komputerowego, a więc operator ma do dyspozycji przyciski, a nie mechaniczne dźwignie.