
Przepisy dotyczące bezpieczeństwa i higieny pracy zawierają spis obowiązków pracodawcy wobec pracowników. Jest wiele świadczeń związanych z przepisami BHP, a jednym z nich jest zapewnienie odpowiednich środków ochronnych w miejscu pracy. Środki ochrony indywidualnej lub zbiorowej, które są rozumiane jako odzież ochronna lub środki ochrony wszystkich części ciała, są jednymi z ważniejszych świadczeń związanymi z bezpieczeństwem i higieną pracy. Odzież ochronna w miejscu pracy jest konieczna, kiedy w środowisku pracy występują szkodliwe substancje i nie ma możliwości neutralizacji szkodliwych czynników za pomocą ogólniejszych metod. Obowiązkiem pracodawcy jest zapewnienie pracownikom odpowiedniej odzieży ochronnej. Odzież ochronna jest własnością pracodawcy, więc też w jego kwestii należy dbanie o jej czystość i higienę. W momencie kiedy pracodawca nie jest pewien swoich obowiązków, wynikających ze świadczeń BHP, może skontaktować się z odpowiednią firmą z branży BHP i zlecić wykonanie niezbędnego outsourcingu.
Jedną z najważniejszych usług oferowanych przez firmy działające w branży BHP jest przeprowadzenie audytu z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy. Samo pojęcie audytu oznacza dokonanie oceny danej organizacji przez zewnętrzną i niezależną jednostkę. Jeśli więc jest mowa o wykonaniu audytu BHP, znaczy to nic innego, jak sprawdzenie czy dana firma spełnia wszystkie potrzebne wymagania z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy. Pracodawcy mogą zlecić wykonanie audytu BHP odpowiedniej firmie, która sprawdzi i oceni, czy w miejscu pracy są spełnione wymagane przepisy. Po przeprowadzonym audycie, pracodawca otrzyma rzetelną informację o tym, czy w jego firmie są spełnione odpowiednie wymagania. Jednak samo otrzymanie protokołu z przeprowadzonej oceny to nie wszystko, ponieważ w razie jakichkolwiek nieprawidłowości pracodawca otrzyma także wskazówki, co należy poprawić. W przypadku, kiedy pracodawca nie jest pewien, czy jego firma spełnia wymagania z zakresu BHP, dobrze jest zlecić wykonanie audytu profesjonalistom.
Mimo zachowania wszystkich niezbędnych zasad dotyczących bezpieczeństwa i higieny pracy, może się zdarzyć, że jednak dojdzie do nieszczęśliwego wypadku. Warto więc wiedzieć, co należy zrobić w takiej sytuacji i co należy do obowiązków pracodawcy. Przede wszystkim, pracodawca musi przygotować pełną dokumentację powypadkową w przeciągu 14 dni od zgłoszenia wypadku w pracy. Wszelkie sprawy związane z postępowaniem powypadkowym oraz sporządzeniem odpowiedniej dokumentacji można powierzyć firmie BHP. Pracodawca ma wtedy pewność, że wszystko zostanie właściwie opracowane i przygotowane do następnych kroków związanych z postępowaniem powypadkowym. Powierzenie spraw z postępowaniem powypadkowym w ręce profesjonalistów jest najlepszym rozwiązaniem dla pracodawcy, ponieważ daje gwarancję sporządzenia pełnej i rzetelnej dokumentacji. Po złożeniu odpowiedniej dokumentacji powypadkowej firma, która zajmuję się postępowaniem powypadkowym, poinstruuje pracodawcę o kolejnych krokach w postępowaniu oraz jego obowiązkach w tym zakresie.
Firmy, które zajmują się sprawami dotyczącymi bezpieczeństwa i higieny pracy, często zajmują się również działaniami związanymi z ochroną przeciwpożarową. Jedną z usług z zakresu PPOŻ jest przegląd i legalizacja sprzętu. Operacja przeglądu oraz legalizacji sprzętu ochrony przeciwpożarowej musi być przeprowadzona przez odpowiednio wykwalifikowane osoby, które posiadają wymagane uprawnienia. Pracodawca więc, zlecając takie zadanie firmie BHP, ma pewność, że przegląd sprzętu będzie przeprowadzony przez zespół profesjonalistów. Dokonanie przeglądu sprzętu PPOŻ jest obowiązkowe raz na jakiś czas. Po przeprowadzonym przeglądzie odpowiednio zaznacza się, że dany sprzęt jest sprawny i spełnia wymagania. Okresowe przeglądy i legalizacja sprzętu ochrony przeciwpożarowej są istotne, ponieważ w razie wybuchu pożaru, sprzęt gaśniczy musi być sprawny, żeby odpowiednie służby ratownicze mogły ugasić ogień i zapobiec jego rozprzestrzenianiu. Przegląd i legalizacja sprzętu PPOŻ jest więc odpowiedzialnym zadaniem, które warto powierzyć specjalistom.
Szkolenia z zakresu ochrony przeciwpożarowej są przeprowadzane przez firmy działające w branży BHP. Szkolenia PPOŻ są istotnym elementem w utrzymaniu bezpieczeństwa i higieny w miejscu pracy. Odpowiednio przeszkoleni pracownicy w razie wybuchu pożaru będą potrafili się zachować adekwatnie do niebezpiecznej sytuacji, zmniejszając tym samym ryzyko odniesienia poważnych obrażeń. Oczywiście znacznie łatwiej jest zapobiegać niebezpiecznym sytuacjom, dlatego szkolenia z zakresu ochrony przeciwpożarowej skupiają się także na zachowaniu odpowiednich środków ostrożności, zmniejszając ryzyko wystąpienia pożaru. Nie wszystkiemu da się jednak zapobiec, w miejscu pracy mogą się zawsze zdarzyć nieprzewidziane wypadki, dlatego w razie wystąpienia pożaru, wiedza jak się należy zachować może uratować niejedną osobę. Warto więc powierzyć szkolenia z ochrony przeciwpożarowej profesjonalistom, którzy doskonale zdają sobie sprawę z grożącego niebezpieczeństwa, ale także wiedzą jak najlepiej zapobiegać pożarom.